header banner
Default

Blockchain (Blok Zinciri) nedir? Ne işe yarar?


Table of Contents

  Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi verilerin ya da para transferlerinin güvenliğini sağlayan en güçlü güvenlik aracıdır. Bitcoin gibi kripto para birimlerini duyduysanız muhtemelen blockchain (blok Zinciri) teknolojisini de duymuşsunuzdur. Blockchain teknolojisi 25 yıldan uzun bir süredir kullanılmaktadır.

  Blockchain (blok Zinciri) teknolojisi nasıl üretilir?

  Blockchain (blok zinciri) teknolojisini anlamak için ilk olarak şifreleme bilimini anlamanız gerekmektedir. Şifreleme biliminin en akılda kalıcı açıklaması çocukluğumuzda anne ve babalarımızın parmağında gördüğümüz şifre çözücü yüzük ya da şifreli çantalardır. Şifre çözücü yüzükte alfabedeki her bir kelime bir numara ile ilişkilendirilebilmektedir. Şifreyi bilmiyorsanız mesajı okuyamazsınız. Modern şifreleme teknolojisi de şifre çözücü yüzüklerin bir nevi bilgisayar ortamına aktarılmış halidir ve bu şifreler veri ve dosyaları açan kodlar üretir.

  Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl satın alınır?

  Peki dosyaları şifrelemek ve güven altında tutmak fakat erişim yetki düzeyi olan geniş grupların erişimine açma durumunda bu sistem nasıl işler? Ayrıca iki tarafın veri, ürün ya da hizmet alışverişi sırasında dolandırıcılık ve kredi kartı sahtekarlığının önüne geçme ve hırsızlık tespiti için ne yapılır?

  İşte blockchain (blok zinciri) teknolojisi bu aşamada devreye girer. İnternet ortamında veriler kontrolümüz dışında kopyalanabilir, değiştirilebilir, karıştırılabilir ve tekrar düzenlenebilir. Bu durum internet doğasının bazen güzel bazen de sinir bozucu tarafıdır. Blockchain (blok zinciri) teknolojisi de veri ve transfer güvenliğini sağlamak amaçlı kullanılan teknolojidir.

  Ethereum nedir? Ether nasıl satın alınır?

  Litecoin nedir? Litecoin nasıl satın alınır?

  Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi ne amaçla kullanılır?

  Blockchain (blok zinciri) teknolojisinin merkezi olmayan ve dağıtılmış bir sistem olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu terimler blockchain (blok zinciri) teknolojisinin en eşsiz faydalarıdır. Blockchain (blok zinciri) teknolojisi işlemlerde aracı ya da komisyoncuları ortadan kaldırır. Merkezi bir işlem sistemi her türlü işlemi banka, kurum ya da şirket gibi bir aracı kurum vasıtasıyla sağlar. Merkezsiz blockchain (blok zinciri) teknolojisinde alım ve satım işlemleri kamuoyuna açık haldedir. Dağıtılmış blockchain (blok zinciri) teknolojisinde ise erişim güvenilir iki taraf arasında paylaşılır.

  IOTA nedir? IOTA nasıl satın alınır?

  Blockchain (Blok Zinciri) teknolojisi güvenilir mi?

  Blockchain (blok zinciri) teknolojisi düğüm (node) adı verilen bilgisayarlar ağıdır ve her bir bilgisayarda oluşturulan ve bilgisayarın parçası olan işlem tüm bilgisayarlarda kayıt altına alınır. Şifreleme bilimi ise işlemi, eşsiz numara ve karakter ile şifreleyerek işlemdeki tüm taraflarca onaylanan güvenli bir işlem haline getirir.

  Dash nedir? Dash nasıl satın alınır?

  Kayıtların tarihi ve veritabanı block (blok) olarak adlandırılır. Her blok kendisinden bir önceki bloğun işlem tarihi bilgisini barındırır ve bir önceki blok ile zincirlenir. Bu sayede banka gibi aracı bir kurum yerine yazılım kodu bu kayıtları onaylanabilir hale getirir ve aracı görevi görmüş olur. İşlem onaylama hızı saniyenin milyarda biri hızla gerçekleşir. Blockchain (blok zinciri) sistemindeki hiçbir veri değiştirilemez, karıştırılamaz ya da yeniden düzenlenemez.

  Dogecoin nedir? Dogecoin nasıl satın alınır?

  Örneğin A markasından Bitcoin kullanarak alışveriş yaptığımızı düşünelim. A markasından 0.3 Bitcoin'lik bir ürünü ya da hizmeti alırken merkezi olmayan Bitcoin blockchain (blok zinciri) sistemine bağlanmamız gerekir. Sistem bağlantısı gerçekleştiğinde 0.3 Bitcoin'e karşılık gelen ürün için A markasına ödeme işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem, Bitcoin sisteminin konusu olan tüm bilgisatyarlara anında yansır ve herkes tarafından görülebilir. Fakat kendi kimliğimiz ve A markasının kimliği geçici şifreleme imzası ile görüntülenir. Bu noktada A markasından alınan ürünün ve malın önceki sahibinin bilgileri görüntülenebilir. Her bilgi kayıt altına alındığında şifreleme mühürlenir ve işlem sona erer. Blockchain (blok zinciri) sistemi de A markasından ürün alan bizi ürünün son sahibi olarak kayıt altına alır.

  Instagram.com/mehmetcankmrc
  twitter.com/mehmetcankmrc
  YouTube.com/mehmetcankomurcu

  Sources


  Article information

  Author: Sarah Perez

  Last Updated: 1703091961

  Views: 994

  Rating: 3.7 / 5 (32 voted)

  Reviews: 94% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Sarah Perez

  Birthday: 1975-11-19

  Address: 352 April Walk Suite 610, Matthewshaven, MS 57999

  Phone: +4278483464913360

  Job: Biologist

  Hobby: Yoga, Painting, Writing, Geocaching, Sailing, Playing Guitar, Chocolate Making

  Introduction: My name is Sarah Perez, I am a forthright, rich, audacious, Adventurous, ingenious, resolute, dedicated person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.